STIRI RECENTE

Peste 5 kilograme de canabis aduse din Spania, interceptate la Constanța. Doi tineri, reținuți de DIICOT

Doi tineri, unul dintre ei minor, au fost reținuți de procurorii DIICOT Constanța după ce au încercat să introducă și să distribuie în România peste 5,3 kilograme de canabis provenite din Spania. Drogurile, estimate la aproximativ 60.000 de euro pe piața neagră, au fost descoperite într-un colet trimis prin curier.



Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) – Serviciul Teritorial Constanța au dispus, reținerea a doi inculpați cercetați pentru trafic internațional și intern de droguri de risc, respectiv trafic de droguri de risc. Potrivit anchetatorilor, în cursul lunii iunie 2026, un tânăr în vârstă de 22 de ani ar fi procurat din Spania și introdus în România, prin intermediul unei firme de curierat, aproximativ 5,3 kilograme de canabis, drog de risc destinat comercializării.

În cadrul investigației, procurorii au stabilit că, la data de 24 iunie, un minor de 17 ani a fost prins în flagrant în timp ce ridica pachetul cu droguri, la solicitarea inculpatului de 22 de ani. Valoarea substanței interzise pe piața neagră este estimată la aproximativ 60.000 de euro. În cursul zilei de joi, procurorii au sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Constanța cu propunerea de arestare preventivă a celor doi inculpați pentru o perioadă de 30 de zile.

Activitățile judiciare au fost desfășurate împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța. Reprezentanții DIICOT precizează că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de lege, precum și de prezumția de nevinovăție.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

STIRI RECENTE

NU RATA