Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a declarat că PSD a făcut o greșeală atunci când a contribuit la înlăturarea guvernului condus de Ilie Bolojan, susținând că viitorul executiv s-ar putea confrunta cu aceleași probleme economice și va fi nevoit să adopte măsuri similare celor criticate în prezent.
Declarațiile au fost făcute în cadrul unei emisiuni televizate, în contextul negocierilor pentru formarea noului guvern și al discuțiilor privind desemnarea unui premier după consultările de la Palatul Cotroceni.
Negoiță: „PSD a pierdut foarte mult”
Robert Negoiță a afirmat că nu este un susținător al lui Ilie Bolojan, însă consideră că anumite obiective promovate de fostul premier, precum reforma administrativă și măsurile privind eficientizarea cheltuielilor publice, erau necesare. El a criticat în același timp lipsa unor explicații convingătoare privind decizia PSD de a susține demiterea guvernului.
„Eu cred că PSD a pierdut foarte mult pentru faptul că a inițiat moțiunea de cenzură prin care l-au dat jos”, a declarat Negoiță. Potrivit acestuia, partidul nu a reușit să explice suficient de clar motivele care au stat la baza deciziei.
Semne de întrebare privind un eventual guvern Grindeanu
Primarul Sectorului 3 a comentat și scenariul în care liderul PSD, Sorin Grindeanu, ar ajunge în fruntea guvernului.
Negoiță a spus că problema nu ține de capacitatea lui Grindeanu de a conduce executivul, ci de situația economică în care se află România. În opinia sa, orice premier va fi obligat să adopte măsuri nepopulare pentru reducerea deficitului bugetar.
„Nu e vorba că nu-l consider capabil, ci mi-e teamă că nu sunt prea multe soluții”, a afirmat edilul.
Avertisment privind deficitul bugetar
Una dintre principalele teme abordate de Negoiță a fost deficitul bugetar al României. Acesta a susținut că nivelul actual al deficitului limitează opțiunile viitorului guvern și face inevitabile măsuri de reducere a cheltuielilor sau de creștere a veniturilor la buget.
Potrivit primarului, România se confruntă cu un deficit de aproximativ 9% din PIB, nivel pe care l-a descris drept „enorm” și dificil de susținut pe termen lung. El a avertizat că reducerea deficitului către niveluri considerate sustenabile va necesita decizii dificile indiferent de partidul aflat la guvernare.
Critici și la adresa PSD
Negoiță a remarcat că PSD a făcut parte din guvernările anterioare și că partidul nu a prezentat până acum soluții alternative clare pentru reducerea deficitului fără măsuri fiscale sau reduceri de cheltuieli.
În opinia sa, dezbaterea publică s-a concentrat mai mult pe schimbarea oamenilor aflați la conducere decât pe identificarea unor soluții concrete pentru problemele economice ale țării. El a susținut că viitorul executiv va avea o marjă redusă de manevră, indiferent de componența sa politică.
Declarație care contrastează cu poziția oficială a PSD
Poziția exprimată de Robert Negoiță este una neobișnuită în contextul actualelor negocieri politice. În ultimele luni, PSD a criticat în mod repetat măsurile promovate de guvernul Bolojan și a susținut necesitatea unei schimbări la nivelul executivului.
Afirmațiile primarului Sectorului 3 sugerează însă că, dincolo de disputa politică, dificultățile economice cu care se confruntă România vor rămâne aceleași pentru orice viitor guvern. Mesajul lui Negoiță vine într-un moment în care partidele negociază formarea unei noi majorități parlamentare, iar numele lui Sorin Grindeanu este vehiculat ca una dintre principalele variante pentru funcția de premier.
(Te-ar putea interesa și: Mihai Fifor atacă USR în pline negocieri pentru guvern: „Nu vă mai săturați să blocați această țară?”)

