Marele Premiu al Austriei din acest weekend a fost declarat „cursă cu risc termic” de către FIA, forul de conducere al Formulei 1. Potrivit BBC, această „titulatură” vine la orice eveniment în care se prognozează că temperatura va depăși 31 de grade Celsius în orice moment în care mașinile sunt pe pistă.
Astfel, prin această hotărâre, piloții pot folosi un kit de răcire obligatoriu care transmite lichid răcit, cum ar fi glicolul, printr-un sistem de țevi într-un strat protector ignifug purtat sub salopetă.
Kitul de răcire nu este obligatoriu, dar orice șofer care alege să nu îl folosească trebuie să transporte 5 kg suplimentare de balast în mașină pentru a se asigura că nu are un avantaj competitiv.
Austria este prima cursă din acest an declarată periculoasă din cauza căldurii, din cauza unui val de căldură în Europa care a stabilit temperaturi record în multe țări, precum Marea Britanie și Franța, unde temperaturile au ajuns și până la 40 de grade.
Acest kit de răcire a fost introdus pentru prima dată anul trecut, când Marele Premiu din Singapore și din SUA s-au desfășurat în condiții similare.
Unii piloți preferă să nu folosească kitul de răcire din cauza disconfortului și pentru că au existat probleme cu scurgerea lichidului de răcire înainte de finalizarea unui Mare Premiu, caz în care lichidul ajunge la temperatura mașinii, care este considerabil mai mare decât temperatura ambiantă.
Temperaturile din cockpitul unei mașini de F1 pot depăși 40 de grade Celsius, iar piloții poartă mai multe straturi de îmbrăcăminte ignifugă, pe lângă cagulă și cască, așa că supraîncălzirea este o preocupare serioasă.
(Te-ar putea interesa și: Începe a doua ediție a Trofeului Mihai Leu la Super Rally, în Hunedoara. Vali Porcișteanu, printre piloții care concurează)

