Deputatul PNL Florin Roman și-a depus candidatura pentru funcția de prim-vicepreședinte al Partidului Național Liberal, lansând un mesaj ferm înaintea Congresului formațiunii. Liberalul susține că partidul are nevoie de o conducere care să fie mai aproape de organizațiile locale și de aleșii care au dus greul în campaniile electorale.
În declarația transmisă odată cu înscrierea în competiția internă, Florin Roman a afirmat că experiența acumulată în administrație și în structurile partidului îl recomandă pentru una dintre cele mai importante funcții din PNL. Acesta spune că își dorește să reprezinte interesele organizațiilor locale și să contribuie la reconstrucția partidului într-o perioadă în care liberalii încearcă să își redefinească direcția politică.
Roman: „Nu uit de unde am plecat”
În mesajul adresat colegilor de partid, Florin Roman a insistat asupra faptului că liderii PNL nu trebuie să piardă legătura cu cei care au construit organizațiile din teritoriu.
„Toți cei care suntem aici am luat-o de jos, de la firul ierbii, construind secții de votare, conducând organizații și făcând ceea ce trebuie pentru Partidul Național Liberal”, a transmis liberalul în discursul său.
Potrivit acestuia, experiența organizațiilor locale trebuie valorificată mai mult în procesul de luare a deciziilor la nivel central.
Mesaj pentru conducerea partidului
Florin Roman a folosit și o metaforă pentru a descrie modul în care vede funcționarea partidului, susținând că există o distanță prea mare între conducerea centrală și oamenii din teritoriu.
„Casa noastră are două etaje. La etaj stau șefii. La parter și la demisol stau amărâții, adică cei 1.146 de primari ai Partidului Național Liberal, care au dus cele mai grele bătălii electorale”, a declarat acesta.
Roman a precizat că intenția sa este ca reprezentanții organizațiilor locale să fie mai bine reprezentați în structurile de conducere ale formațiunii.
„Îmi doresc ca vocea acestor oameni care au adus victorii Partidului Național Liberal să se audă.”
Congres decisiv pentru viitorul PNL
Candidatura lui Florin Roman vine într-un moment important pentru Partidul Național Liberal, care își alege noua conducere în cadrul Congresului extraordinar. Alături de el, în competiția pentru funcțiile de prim-vicepreședinți s-au înscris mai mulți lideri ai partidului, în timp ce Ilie Bolojan candidează pentru funcția de președinte al PNL.
Miza congresului depășește alegerea unei noi echipe de conducere. Liberalii încearcă să transmită un semnal de unitate și de reorganizare după o perioadă marcată de tensiuni interne și rezultate electorale sub așteptări.
Prin candidatura sa, Florin Roman încearcă să se poziționeze drept unul dintre reprezentanții organizațiilor locale și ai primarilor liberali, susținând că viitorul partidului depinde de implicarea celor care au construit PNL „de la firul ierbii” și au obținut rezultate în administrația locală.
(Te-ar putea interesa și: Bolojan intră în lupta pentru șefia PNL cu un mesaj care schimbă jocul: „Vreau un partid puternic, credibil și respectat”)

